Kosova’da Yıldırım Group’tan 43 milyon euroluk güneş enerjisi yatırımı

Belediyesi’nde Feronikel’e yaptığı milyonlarca euroluk yatırımı, Kosova ekonomisine de katkı sağlayacak.

Yıldırım Holding Başkanı ve CEO’su Yüksel Yıldırım törende yaptığı konuşmada, yenilenebilir enerji üretimine yönelik toplam 110 megawatt’a ulaşacak projeye start verdiklerini söyledi.Yıldırım bu yatırımlarla Kosova’nın kalkınmasına da yardımcı olduklarını kaydetti.

Drenas Belediye Başkanı Ramiz Lladrovci de bu projeyle Kosova için büyük bir başarı kapısının açıldığını değerlendirdi.

Törene katılan Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı da, bu yatırımla istihdamın da yaratılacağını belirterek, “Yıldırım Grubu’ndan Ferronikel’in satın alınması Türkiye açısından çok önemli ve stratejik bir yatırımdır. Doğrudan 800, dolaylı olarak binin üzerinde çalışana çalışma koşulları yarattığı için önemlidir, dolayısıyla bu şirket ve fabrika Kosova halkına istihdam yaratmaktadır. Önemli çünkü bu fabrika ihracata yönelik ve ticaret açığının azaltılmasına yardımcı oluyor. Kosova halkıyla Türk halkı arasında güçlü bir bağ var. Biz sadece dost değiliz, kardeşiz ve bu güçlü bağ devam etmektedir. Angılı, “Geleceğe bu stratejik yatırımlar sayesinde ulaşacağız” ifadelerini kullandı.

KDTP Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka da bu yatırımın ülke ekonomisi açısından son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, yüz milyonlarca Euro’luk bu yatırımın ülkedeki yatırımlar arasında üst sıralarda yer aldığını söyledi.

Damka, “Kosova’nın en büyük değerlerinden biri olan Ferronikel, bu güneş enerjisi yatırımı ile daha da değer kazanacaktır. Kuşkusuz binlerce ailenin katkı ve gelir kaynağı olan Ferronikel’e enerji santrali katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x